„-КАК ДА ИЗБЕРА ПОДХОДЯЩА КОЗМЕТИКА ЗА МОЯТА КОСА?“
Много е важно да се разбере, че грижата за косата, както и всяка друга част на тялото, трябва да бъде постоянна. Не можете да се грижите за косата си месец или два и след това да забравите за нея, надявайки се, че тя ще бъде здрава до края на живота си. Бъдете последователни и осигурете правилната грижа за косата. Освен това през целия ни живот състоянието на косата, като следствие от състоянието на тялото, се променя в зависимост от хормоналния фон, от съпътстващите заболявания, от околната среда и други фактори.
Косата се състои от пръчка, стърчаща над повърхността на кожата и корен, разположен в дебелината на кожата. Коренът завършва с удебеляване – космен фоликул, в който стърчи богата на кръвоносни съдове кожна папила. Коренът на косъма се намира в тръбна кухина на кожата – косменият фоликул.
Структура и състав на косъма
Косъмът се състои от три слоя кератинизирани клетки: ядрото (медула), кората и горната кожа (кутикула). При тънката и велусова коса сърцевината обикновено отсъства. Косата се състои главно от кератин, протеин, изграден от аминокиселини. Приблизителният химичен състав на здравата коса е следният: 15% вода, 6% липиди (мастни вещества), 1% пигмент, 78% протеин. Всеки косъм има ограничен живот, като се сменя на всеки 2-4 години. При здрав възрастен, косата расте 1-1,5 см в рамките на един месец. Растежът на косата спира, след като се отдели от папилата. След това в основата му се образува рудимент от нова коса, с която старата се изтласква и пада. Всеки ден от главата падат 15-70, понякога 100-450 косми и същото количество започва да расте.
Цветът на косата
Цветът на косата зависи от пигмента, съдържащ се в кората и основната субстанция. Пигментът (меланин) е от два вида: еумеланин (черно-кафяв) и феомеланин (жълто-червен). Цветът на косата зависи от съотношението на тези пигменти. Основните цветове на косата са: кафява, черна, руса, червена, пепелява и сива; общият брой нюанси на косата достига няколко десетки.
Броят на космите по главата на човек варира от 100 до 150 хиляди. Съществуват три типа коса според тяхната дебелина: гъста, средна и тънка. Често срещано е косата на различни участъци на главата да има косми и от трите типа: гъста, средна и тънка. Косата също има различни форми: права коса, вълнообразна, къдрава. Тези три форми от своя страна имат редица подразделения. Формата на косата зависи от формата и местоположението на фоликула спрямо повърхността на кожата.
Заболявания на косата
Има различни заболявания на косата като едни от причините са : наследствена предразположеност, хормонални промени в организма, нервен срив, стрес, общи заболявания на тялото и употреба на медикаменти.
Заболяванията на косата могат да бъдат грубо разделени на следните видове :
-хипертрихоза и хирзутизъм (тази патология засяга кожата на лицето и тялото, изразена в повишен растеж на косата);
-Болести и аномалии на космите (трихоклазия (разцепени краища), нодуларна трихоклазия, трихоптилоза, усукана коса, вретенообразна коса, монилетрикс и др.);
-алопеция (плешивост).
-Най- често срещания вид е алопеция ареата (косопад). Причините за появата му са различни: анемия, бременност, заболявания на щитовидната жлеза, прием на определени медикаменти, последствията от операциите, инфекциозни и вирусни заболявания, физически увреждания, травми, гъбични инфекции и др.
Подробни насоки и препоръки можете да видите в Козметика при косопад
-Разцепените краища, известни на всички, също са заболяване, така наречената нодуларна трихоклазия. На пръта се образуват възли, а по- късно на тези места косата се откъсва. Освен това редовното подстригване във фризьорски салон няма да помогне – нодулите все още ще се появят, но вече над среза. Трихоклазията е най- често срещаният дефект в косъма, при който той лесно се счупва. Обикновено се свързва с травмираща физическа или химическа експозиция. Трихоптилозата също се характеризира с чупливост и разчленяване на космения вал под формата на четка. Причината е повишена сухота, механични повреди при разресване и използване на козметика, която причинява обезмасляване и обезцветяване на косата.
-Себорея. Дисфункцията на мастните жлези, заедно с промяна в свойствата на косата, може да причини образуването на мастни, наслоени или сухи малки люспи (пърхот) по скалпа, които са признак на кожно заболяване на себорея. Често виновникът за себорея е бактерията Propionibacterium acnes и гъбата Pityrosporum ovale. Тези микроорганизми разграждат себума до мастни киселини и нарушават структурното действие на липидите. При себорея себумът се превръща от защитника на организма в храна за гъбички и бактерии. За да предотвратите това, трябва правилно да се грижите за скалпа.
Симптомите зависят от формата на заболяването.
Има три форми на себорея:
- суха;
- мазна;
- смесена.
-При суха себорея кожата започва да се отлепя, косата става по- тънка, става чуплива, по- малко блестяща и се появява пърхот. Сухата себорея причинява преждевременна загуба на коса, космените фоликули започват да умират. Този процес може да доведе до плешивост.
–При мазна себорея кожата бързо става мазна, блестяща, може да започне възпаление, да се появят червени петна и жълтеникав оттенък. Заболяването първо се появява по лицето, след това засяга скалпа и тялото. Ако не се лекува, по скалпа ще започнат да се появяват мазни корички и пърхот от мазни, сиво-жълтеникави люспи. Заболяването ще бъде придружено от силен сърбеж. Косата бързо ще започне да се замърсява, ще стане мазна, ще се появи мазен блясък. Загубата ще се увеличи.
В днешно време има много натурални козметични продукти, които ще Ви помогнат да възстановите здравия вид на косата си дори, ако е в много тежко състояние.
ОПРЕДЕЛЕТЕ ТИПА НА ВАШАТА КОСА
За комплексна и ефективна грижа за косата е важно правилно да определите типа на косата си, тъй като в противен случай съществува риск от влошаване на състоянието ѝ. Структурата на косата е еднаква за всички, но типовете, цветът и нуждите са много индивидуални. Начинът на живот и грижите за нея оказват влияние, но това зависи най- вече от гените. Има три основни типа коса – нормална, мазна и суха, и един допълнителен – комбиниран.
Нормална коса
Тя преди всичко има здрав външен вид и правилно функциониране на мастните жлези. Косата е със здрав блясък, не се заплита при разресване, не се наелектризира, лесна е за оформяне и не изисква често миене. Права, тънка, къдрава, всякакъв цвят – нормалната коса ще блести на слънце и ще запази формата си.
Грижа за нормална коса:
Нормалната коса трябва да се мие 1-2 пъти седмично. Изберете продукти за грижа само за вашия тип коса, за да не нарушите pH баланса. Препоръчва се използването на балсами и маски за допълнителна хидратация и защита на косата от външната среда, а употребата серум за коса и витаминна смес с естествени съставки само ще подобрят състоянието и ще ускорят растежа ѝ.
Мазна коса
Всички с мазна коса ще се съгласят, че опитите за поддържане на чист скалп с често измиване се превръщат в омагьосан кръг. Колкото по- често мием косата си, толкова по- бързо скалпът се опитва да възстанови обичайния си баланс с повишено себу отделяне на мастните жлези. Някои хора предпочитат да завържат косата си на опашка, правят къси прически или прибягват до употребата на сухи шампоани, но все пак е по- добре да се реши проблема с правилна грижа и натурални продукти. Ако типът коса се е променил в определен период, това може да се дължи на нарушение на хормоналните нива или нездравословен начин на живот.
Грижа за мазна коса:
Скалп, предразположен към прекомерно производство на себум, не трябва да се измива с прекалено гореща вода. За по качествено почистване е желателно да се използват натурални твърди шампоани за дълбоко почистване на скалпа, като се редува с хидратиращ шампоан. Препоръчително е сапунисване основно на корените на косата, там където са мазните участъци. За краищата трябва да се използват продукти за мазна коса, тъй като имат по- лека структура и не утежняват дължината. Мазната коса, както всяка друга, изисква подхранване. Препоръчва се да се използват серуми с немазна структура и хидролати за корените от билки регулиращи омазняването.
Подробни насоки и препоръки можете да видите в Козметика за мазна коса
Суха коса
При нея нивото на влага е ниско и е важно да се поддържа естествен баланс. Всяко химично третиране, липса на витамини, стрес и неправилен начин на живот веднага влияят върху нейното състояние. Сухата и чуплива структура на косата с накъсани краища в комбинация със скалпа, предразположен към сух пърхот, опъване и сърбеж е доста трудна за грижа. Ако косата е станала суха поради козметични експерименти, е желателно да се започне с продукти за възстановяване на структурата. При генетична предразположеност към сух тип, трябва да изберете правилната грижа и косата ви ще изглежда здрава и жизнена.
Грижа за суха коса:
Трудно е да се препоръча график за измиване на косата, той е индивидуален според степента на замърсяване, но не по- често от 2 пъти седмично. По- добре е да я измиете с топла вода, като използвате натурални продукти без агресивни компоненти. Шампоаните, маските и балсамите за суха коса са специално формулирани за омекотяване на косата и запазване на естествената влага в косъма. Препоръчително е да използвате периодично маска за суха и увредена коса преди измиване, за да запълните увредените люспи и разцепените краища, косата ще бъде по- гладка и няма да се заплита при разресване. Витаминните комплекси ще укрепят фоликулите и ще подобрят състоянието на косата по цялата дължина. Препоръчително е също да използвате стилизиращи продукти без силикон с лека текстура.
Подробни насоки и препоръки можете да видите в Козметика за суха коса
Комбинирана коса
При неправилна грижа всеки тип коса може постепенно да се комбинира и да причини много проблеми на собственика. Повишената работа на мастните жлези на скалпа в комбинация със суха и чуплива коса изисква ежедневна сложна грижа. Опитът да премахнете излишния себум от корените с дълбоки почистващи препарати може да изсуши и изтощи косата Ви. Обратно, различни хидратиращи продукти със съставки с плътна структура могат да възстановят здравината на коса по дължината, но запушват порите в корените, отслабват фоликулите и забавят растежа на косата.
Грижа за комбинирана коса:
След като сте избрали правилния набор от продукти, ще забравите за липсата на обем в корените и крехкостта на върховете. Когато миете косата си, трябва да нанесете шампоан върху корените, като внимателно масажирате скалпа, без да разпенвате продукта върху косата по цялата дължина. След измиване се препоръчва да се нанесат защитни емулсии на краищата, особено при последващото използване на сешоар или преса. Ако е възможно, откажете се от използването на сешоар, което провокира ускоряването на секрецията на себум с горещ въздух.
Боядисана коса
При боядисаната коса се нарушава структурата на косата чрез избелване на естествения пигмент и запълването му с продукт за боядисване. Съставът на боите съдържа пълна гама масла и микроелементи, които позволяват да се сведат до минимум негативните ефекти от химическата процедура, но ефектът им е временен. Косата след боядисване изисква по- щадяща грижа и постоянно подхранване.
Грижа за боядисана коса:
При избора на продукти за грижа за боядисана коса е необходимо обективно да се оцени състоянието, да се вземе предвид видът на косата и силата на ефекта от процедурата. Промяната в цвета за няколко тона или къдрене доста силно нарушава естествената структура на косата. За запълване и изглаждане на повредените люспи е необходимо да се прилага специална хидратираща козметика, която има натрупващи свойства. Грижата за косата трябва да се комбинира с подхранване на фоликулите за тяхното укрепване и подобряване на растежа на косата.
ИЗБЕРЕТЕ ПОДХОДЯЩ ТВЪРД ШАМПОАН ЗА КОСА
От целия спектър от процедури за грижа за косата измиването е най-важният компонент, тъй като преследва както хигиенни, така и козметични цели. За здрава коса, която не е увредена и изтощена, правилното и навременно измиване е минималната достатъчна процедура за грижа.
Към днешна дата най-важният борец за чистотата и здравето на косата е шампоанът. Трябва да изберете шампоан, който е подходящ за вашия тип коса.
Положителните резултати от използването на шампоан могат да се считат:
-чиста коса,
-липсата на мазнини в корените,
-блясъка на косата след изсушаване,
-послушни кичури,
-липсата на дразнене на скалпа.
За да разберете, че даден вид шампоан не е подходящ за вас, един или два пъти употреба е достатъчно, но за да стигнете до извода, че този шампоан е само за вас, трябва да го използвате редовно поне няколко седмици. В допълнение, добрият шампоан трябва да премахва статичното електричество от косата и най-важното – да компенсира загубата на протеини, влага и хранителни вещества.
Вижте всички твърди шампоани Шампоани за коса
ИЗБЕРЕТЕ ПОДХОДЯЩА МАСКА И/ИЛИ БАЛСАМ ЗА КОСА
След като използвате шампоана, се препоръчва да нанесете маска или балсам върху косата. Те могат да бъдат с изплакване или без отмиване. Маските и балсамите за коса се прилага за допълнително изглаждане, премахват статичното електричество и правят разресването по- лесно. Балсам без отмиване с масло от броколи трябва да се прилага само върху косата, като се избягват корените и скалпа.
Маската и балсамът за коса изпълняват няколко функции: предотвратяват изсушаването на дължината на косата и улесняват разресването, придават еластичност на косата.
По-добре е да използвате шампоан и маска или балсам за коса от една и съща марка – те съответстват един на друг по състав, а действието на средството с отмиване максимално ефективно допълва ефекта на шампоана. В случай на комбинация на твърд шампоан с маска или балсам за коса от различни производители, е добре да се консултирате, за да имате оптимално добър ефект от продуктите. Специалните средства за бързо възстановяване са предназначени за „експресна грижа“ на увредената коса – те „изглаждат“, имат възстановяващ и подхранващ ефект върху дължината на косъма. За по-дълъг, пълен и дълбок терапевтичен ефект тези продукти се прилагат върху косата за 15-20 минути един-два пъти месечно.
Вижте всички маски и балсами за коса Маски и балсами за коса
Бързи връзки за вас:
КОЗМЕТИКА И ТВЪРД ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД >> КОЗМЕТИКА ПРОТИВ КОСОПАД
КОЗМЕТИКА И ТВЪРД ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ >> КОЗМЕТИКА ПРОТИВ ПЪРХОТ
КОЗМЕТИКА И ТВЪРД ШАМПОАН ПРИ МАЗНА КОСА >> КОЗМЕТИКА ПРИ МАЗНА КОСА
КОЗМЕТИКА И ТВЪРД ШАМПОАН ЗА СУХА КОСА >> КОЗМЕТИКА ЗА СУХА КОСА
БЕЗСУЛФАТЕН ТВЪРД ШАМПОАН >> БЕЗСУЛФАТЕН ТВЪРД ШАМПОАН